Іван Герасимович Харитоненко

Корені династії Харитоненків віднаходяться у 18 ст. в особі Омеляна Харитоненка. Жила його родина в с. Нижня Сироватка й займалася чумацьким промислом. Вони їздили в Крим по сіль, а інколи – на Кавказ та Дон. У них був син Герасим. За кмітливість, порядність та любов до праці він був обраний головою. З нехитрим крамом їздив, долаючи сотні верст, аж на Кавказ, де завжди чатувала небезпека. Щось там продавав, щось купував. До справи привчав і сина Івана, а можливо, й брав його з собою у далекі мандри. Отак і проходило життя, в буденних клопотах.

І не знав, не здогадувався селянин Герасим, може тільки у мріях бачив, що його нащадки – син і онук – започнуть «королівство». А саме так і сталося. Перший крок до «корони» зробив син – Іван Герасимович.

Ivan_Gerasimovich_Haritonenko

Іван Герасимович Харитоненко

Молодого, але дуже досвідченого купця, І.Г. Харитоненка зацікавила торгівля цукром, у вигідності якої він швидко переконався. Він стає власником 7 цукрових заводів та засновує фірму «Торговий дім І.Г. Харитоненка з сином».

Продукція заводів Івана Харитоненка відрізнялася високою якістю і заслужено отримувала високе визнання не тільки у російських, а й у зарубіжних споживачів.

Видно, з генами передалася Івану Харитоненко пам’ять про гірку нужду. Сам він, незважаючи на мільйонні прибутки, жив вкрай скромно, смаки мав найпростіші. У той же час щедро виділяв кошти на благодійні цілі. На своїх заводах відкривав школи та лікарні для робітників та їх дітей.

Іван Герасимович на свої гроші побудував реальне училище.

На Троїцькій вулиці Іван Харитоненко побудував Олександрівську хлопчачу гімназію з пансіоном.

Завдяки своїм природнім здібностям, допитливості, читанню літератури та спілкуванню з освіченими людьми, І.Г. Харитоненко дивував багатьох своїх співрозмовників глибиною обізнаності в різних галузях знань. У 56-літньому віці він почав вивчати французьку мову і через деякий час вільно читав та розмовляв нею.

Сучасного вигляду Спасо-Преображенський собор досяг після капітальної реконструкції, проведеної у 1882-1892 на кошти Івана Харитоненка. Тоді ж зроблена прибудова з північної сторони і побудована дзвіниця.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s