Сонцелюб між днями лютими

до 85-річчя українського поета-шістдесятника, педагога Анатолія Семенюти

Люди, чуєте? Дивіться,

як вирує сонця повінь!..

День стрічаючи,по вінця

я тим сонцем повний,

повний!

Анатолій Семенюта народився 19 лютого 1937 року в селі Битиця, недалеко від Сум, в родині освітян Миколи Семеновича і Поліни Марківни. У 1949 році родина переїжджає у с. Велика Чернеччина, куди батька призначили директором середньої школи. Цю школу закінчив і Анатолій, отримавши золоту медаль за успіхи у навчанні.

Перед ним відкривалась широка дорога у найпрестижніші вузи країни. Всі чекали, що Анатолій обере собі фах інженера, лікаря, зрештою, авіатора, бо про небо він мріяв з дитинства. Даремно. Юнак взяв та й подався на філологічний факультет Сумського державного педагогічного інсти­туту і швидше для того, щоб поглибити свої літературні знання і продовжити свою роботу над поетичним словом. На той час він вже друкував свої вірші в обласній та районній пресі, які вигідно вирізнялися
з-поміж творів інших початкуючих авторів.

В інституті Анатолій вельми легко став загальним улюбленцем і лідером серед творчої молоді, об’єднаної в літературну студію.

Викладав учням російську мову та літературу і водночас вчив німецькій. Його учні згадують дуже тепло про Анатолія Миколайовича. Кажуть, що слухали його дуже уважно, він ніколи не говорив голосно, навіть тихенько, і якщо десь був якийсь непорядок у класі, то він лише легенько постукував олівчиком по столу. А ночами сидів над віршами. Його твори почали з’являтися на шпальтах столичних видань, зокрема, в журналах “Україна”, “Зміна”, “Хлібороб України”, “Прапор” і “Перець”; в газетах “Молодь України”, “Літературна Україна” тощо. Від нього чекали поетичних збірок, на що він лише усміхався: “Все попереду”. А попереду…

Після закінчення інституту 1959 року та служби в армії Семенюта повертається до свого села та починає працювати у рідній школі (зараз у школі музейна кімната).

Анатолій Семенюта був однією з найколоритніших фігур в літературному житті Сумщини 50-60 років ХХ ст. Він не підозрював, що КДБ стежив за ним під час навчання в Сумському педінституті, після служби в армії. КДБ не забуло про талановитого юнака і пильно стежило за кожним його твором. За твердженням його товариша Павла Скорика, молодий поет взяв на себе ношу “стерегти Україну”. Це зовсім не збігалося з тодішньою ідеологією. У 1965 році поему Анатолія Миколайовича “Українська рапсодія”, окрім районної газети “Вперед” (де головним редактором був Геннадій Петров), жодне видавництво чи журнал не ризикнули надрукувати, хоча і не заперечували її художньої значимості.

Того ж таки 1965 року Анатолія Семенюту заарештували. На суді прокурор просив 3 роки позбавлення волі, зрештою дали 8 місяців. Як і кожний самобутній поет, він любив свою Батьківщину – Україну, любив щиро і віддано, відчуваючи її болі і рани, її минуле і сучасне…

Після арешту Анатолію Миколайовичу просто не дозволили працювати в школі довгий час. «Тривалий час колишній вчитель працював у колгоспі просто візником, фуражиром, листоношею працював у саду» – розповіла завідувач музею Анатолія Семенюти Вікторія Безпала. Згодом (за допомогою Геннадія Петрова) він вчителював у Миколаївці, а потім його знову звільнили…

Поет часто приїздив до Сум, де заходив у редакції газет, зустрічався з друзями – Юрієм Цариком, Віктором Баранкіним, Геннадієм Петровим. На квартирі Царика засиджувалися допізна, інколи залишався на ночівлю. Тут і утворився своєрідний осередок свободи мислення й незалежної творчості, національної гідності та інтелектуального спротиву тоталітарній ідеології.

В одному з останніх своїх творів, за рік до смерті, поет, ніби відчуваючи, пише:

Відчувши край одвічності,

я по собі залишу небагато.

Я жив у борг, і що там не кажіть,

Усе, що взяв, я мушу вам віддати.

Поезія Семенюти – відбиток часу, в якому він жив. Його вірші, щирі, як сповідь, і сьогодні з нами. За життя в Анатолія Миколайовича не вийшло жодного збірника творів, лише через 26 років по його смерті, у 2005 році, побачила світ книга із символічною назвою  – “Борг”, яку видав його друг і поет Павло Скорик. У 2012 році вийшла збірка поезій Анатолія Семенюти “Сонцем повний”, рукопис якої був підготовлений поетом ще у 1964 році. У ній вперше повністю в авторській редакції, зі збереженням стилю і мови поета, взята з тих “зошитів”, в які Анатолій Семенюта записував їх своїм дрібним каліграфічним почерком, подана його лірика 50-60 років ХХ століття. До збірки також увійшли малознані сучасниками вірші і поеми Анатолія Миколайовича та світлини з сімейних альбомів родини Семенют.

Його смерть була раптовою. В лютому 1978 року поета не стало.

(за матеріалами письменника, члена національної спілки

журналістів України Юрія Царика «Сонцелюб між днями лютого»)

Реклама

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s