Пам’ятник жертвам Чорнобильської АЕС

885

26 квітня 1986 року на 4 блоці Чорнобильської АЕС (Київська область, Чорнобильський район, м. Прип’ять) при плановій зупинці блока при рівні потужності 200 мВТ (теплових) сталася аварія з частковим ушкодженням активної зони реактора і виходом осколків поділу за межі станції. При цьому була утрачена критичність реактора.

Значна територія України потрапила до зони радіоактивного забруднення. Не обминуло це страшне лихо і Сумську область. На нашій території радіоактивного забруднення зазнали 11 населених пунктів Шосткинського і Ямпільського районів: 7 – Шосткинського (сс. Богданівна, Богданка, Вовна, Дібровка, Ковтунове, Рогівка, Чорні лози) і 4 – Ямпільського (с. Базелівщина, Майське, Степне, Феофілова); 11,8 тис. га сільгоспугідь, 15,5 тис. га лісів. Плями радіоактивного забруднення є в Глухівському та Середино-Будському районах. Забруднені райони віднесено до ІІІ та ІV зон радіоактивного забруднення. В них проживає 4246 чоловік.

За статистичними даними в області проживає близько 60000 чоловік постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи, серед них 10954 – учасники ліквідації наслідків аварії (в т.ч. 1100 віднесено до І категорії). Є ще 6370 чол. постраждалих. Це не лише переселенці із зон забруднення, а і жителі нашої області. Діти – окрема категорія потерпілих. До 1998 року їх було 6,5 тис., а з червня 1999, коли урядом затверджені списки населених пунктів, де в 1986 році була підвищена доза опромінення радіоактивним йодом – 131, додалося ще 34 тисячі дітей. Відтак маємо в нашій області близько 41 тисячі дітей постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи.

У 1995 році на честь жертв Чорнобильської трагедії встановлено пам’ятний знак, виготовлений Сумським кооперативним підприємством “Мармур” на чолі з Ваганом Зурнаджяном. Троянду виготовив художник Ерік Арапетян.

У невеликому, але затишному сквері – між вулицями Герцена та Горького розташований пам’ятний знак: на основі з чорного граніту встановлено дві стели з граніту того ж кольору, які утворюють символічне зображення хреста. В нижній частині поміж стелами встановлено квітку троянди з кованого металу. На полірованих площинах стел вибиті орнаменти за мотивами національних українських рушників. У центрі основи висаджуються квіти.

 

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s