Меморіал Слави

 

memorial_slavy

Автори меморіального комплексу:

архітектор-художник – Гнездилов В.Г.,

скульптор – Вінайкін В.П.

В грізні роки Великої Вітчизняної війни сумчани, разом з усім радянським народом, піднялись на священну боротьбу проти гітлерівських загарбників. З перших днів війни сумчани виявили непохитну волю до перемоги. Вони гідно виконали свій патріотичний обов’язок перед Батьківщиною. Понад 4,5 тисяч воїнів, партизанів і підпільників загинули в боях з ворогом.

Серед них Герої Радянського Союзу:

Супрун Степан Павлович (1907 – 1941) – військовий льотчик, підполковник, двічі Герой Радянського Союзу. Народився в селі Річки Білопільського району Сумської області.   За вміле виконання складних і відповідальних завдань командування, сміливість і відвагу Президія Верховної Ради СРСР 20 травня 1940 року присвоїла Степану Павловичу Супруну звання Героя Радянського Союзу.       За зразкове виконання бойових завдань командування на фронті боротьби з німецьким фашизмом Указом Президії Верховної Ради СРСР від 22 липня 1941 року С.П. Супрун був нагороджений другою медаллю “Золота Зірка”. Він був першим двічі Героям Радянського Союзу в роки Великої Вітчизняної війни.

Денисенко Сергій Петрович (1921-1960) – народився в селі Новоселиці Сумського району. За мужність і героїзм, проявлені під час форсування Дніпра, 23 жовтня 1943 року, командиру взводу 957 стрілецького полку 309 Пирятинської стрілецької дивізії, лейтенанту Сергію Петровичу Денисенку було присвоєне звання Героя Радянського Союзу.

Марченко Іван Тимофійович (1917-1948) – народився в селі Тимофіївка (тепер село Осоївка) Краснопільського району. За зразкове виконання бойових завдань командування, мужність і відвагу, проявлені в боях проти німецько-фашистських загарбників, 5 листопада 1944 року командиру 3-ої авіаескадрильї 30-го розвідувального авіаполку ВПС Чорноморського флоту Івану Тимофійовичу Марченку було присвоєно звання Героя Радянського Союзу.

Мірошниченко Петро Панасович (1922-1944) – народився в селі Запсілля Краснопільського району. Повторив подвиг Олександра Матросова. За подвиг в ім’я Вітчизни 3 червня 1944 року Петру Панасовичу Мірошниченко посмертно присвоєно звання Героя Радянського Союзу.

Нестеровський Микола Семенович (1907-1944) – народився в Сумах. За мужність і відвагу, проявлені в боях з німецько-фашистськими загарбниками, 13 вересня 1944 року командиру окремого саперного взводу 794-го полку 232 Сумсько-Київської Червонопрапорної ордена Богдана Хмельницького дивізії Миколі Семеновичу Нестеровському було присвоєно звання Героя Радянського Союзу.

Ройченко Олександр Олександрович (1911-1943) – народився  в селі Хотінь Сумського району. За мужність і героїзм, проявлені в боях проти німецько-фашистських загарбників, 17 жовтня 1943 року Олександру Олександровичу Ройченко було посмертно присвоєно звання Героя Радянського союзу.

Терезов Євгеній Матвійович (1917-1943) – народився в місті Суми. За мужність і відвагу, проявлені в боях проти фашистських загарбників, указом Президії Верховної Ради СРСР від 21 вересня 1943 року гвардії капітану, командиру дивізіону 124 гвардійського артилерійського полку 52 гвардійської ордена Леніна стрілецької дивізії Євгену Матвійовичу Терезову було посмертно присвоєно звання Героя Радянського Союзу.

23600 мирних жителів і радянських військовополонених були закатовані фашистами в місті.

Для увічнення пам’яті сумчан, які загинули в роки Великої Вітчизняної війни, в 1975 році споруджено меморіальний комплекс Вічної слави у відповідності з Постановою ЦК КПУ і Ради Міністрів УРСР від 14 лютого 1975 р. № 87.

В 1981 р. залізобетонну скульптуру замінено на бронзову.

Композиційним центром меморіального комплексу є монументальна скульптура радянського воїна – визволителя, який правою рукою підняв вгору меч, а в лівій руці тримає щит з зображенням п’ятикутної зірки.

Скульптора воїна встановлена на пілоні і знаходиться в центрі меморіальної площі, до якої від аванплощі ведуть широкі парадні сходинки з двома вхідними стелами. Меморіальна площа замикається центральною меморіальною стелою.

Скульптура воїна залізобетонна. Залізобетонна серцевина пілона облицьована сірими гранітними блоками. Фундамент пілона залізобетонний, висота 6,75 м. На стилобаті біля основи пілона розташована відлита з бронзи розетка “Вічного вогню” діаметром 1,2 метра. Стилобат облицьований темно-сірими полірованими гранітними плитами.

Вхідні стели розташовані ліворуч і праворуч від парадних сходинок. Виконані вони з залізобетону, облицьованому сірими гранітними блоками і плитами. На вхідній стелі зліва – барельєфне зображення ордена Вітчизняної війни і дата 1941. на вхідній стелі праворуч – барельєфне зображення ордена Перемоги і дата 1945.

Центральна меморіальна напівциркульна в плані стела виконана також з залізобетону, що облицьований з двох сторін і з боків гранітними плитами. Лицьовий бік для надписів облицьований полірованими плитами з лабрадориту. На ній викарбувані імена сумчан, які загинули на фронтах Великої Вітчизняної війни і написи. Меморіальні тексти та імена загиблих чергуються.

“5000 мирных жителей 18600 советских военнопленных замучены фашистскими палачами в городе”

Меморіальний комплекс увічнює героїчні подвиги сумчан, проявлені ними в боротьбі з фашистськими загарбниками.

 

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Google photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Google. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s