Суми: Що? Де? Коли?

  1. Автором офіційно пожалуваного 21 вересня 1781 р. повелінням імператриці Катерини ІІ герба нашого міста у вигляді трьох чорних сум з перев’язями й золотими ґудзиками на срібному полі був відомий історик Михайло Щербаков. Цей герб красується на чавунних стовпчиках, що підтримують декоративний ланцюг навколо місця, де стоїть пам’ятник І.Г. Харитоненку. Пройшли роки… З появою в нашому місті нових підприємств сумський герб осучаснили шестернею машинобудівників, колбою хіміків і електроном. Нижче розмістили три сумки. В 1991 році сесія Сумської міської ради народних депутатів ухвалила відродити герб міста у первісному вигляді, який він був у 1781 році, скасувавши зображення “індустріальної символіки”.
  2. Альтанка – ніби візитна картка Сум. А що ми знаємо про неї? Наприкінці минулого століття петербурзькі вчені дійшли висновку – в нашому місті мають бути поклади нафти. Місце для них було відведено прямо перед земською управою, на площі. З’явилася свердловина, але нафти не виявили. Про свердловину може і забули б, якби не купець Ліщинський. За його розпорядженням перша свердловина була закрита стальною плитою і на її місці зведено альтанку. Автором проекту альтанки був Матвій Щавеліїв. Біля альтанки посадили акуратні алеї. У вихідні дні грав духовий оркестр. Ні революції, ні війна не зачепили своєю руйнівною силою старовинну прикрасу міста. Мистецьке дерев’яне різьблення мовби не старіло. Такою залишається альтанка і сьогодні.
  3. Яка історія вулиці Перекопської? Назва нагадує про давнє минуле. Колись це була частина укріплень – Перекоп. Наші предки вирішили особливо небезпечний південний напрямок перегородити великим, заповненим водою ровом. Для цього вирили перекоп, який з’єднав русла двох річок. Решту цієї грандіозної споруди ми бачимо і досі, коли з вулиці Кондрат’єва (колишня Кірова) спускаємося до парку культури.
  4. З Сумами пов’язані сторінки життя славетних людей – вчених, письменників, діячів культури і мистецтва. У другій половині XVIII ст. місто неодноразово відвідував український філософ, поет і просвітитель
    Г. Сковорода. В червні 1859 р. в Сумах проїздом побував Т.Г. Шевченко. В 1867 р. в Сумському окружному суді деякий час працював відомий юрист, письменник і громадський діяч А.Ф. Коні. Майже щоліта в 70-х роках XIX ст. відпочивав в Низах і відвідував Суми П.І. Чайковський. У 1884-1885 рр. до Сумського земства в справах приїздив український письменник і вчений Б. Грінченко. В 1888 р., 1889 р. та в 1894 р. на Луці, на дачі у Литварьових жив російський письменник А.П. Чехов. Майже весь 1899 р. в Сумах жив і працював письменник О. Купрін. Враження від перебування тут відбилися в оповіданні “Як я був актором”. В 1902 р. в Сумах для захисту селян  с. Павлівка приїздив письменник В.Г. Короленко.
  5. Про багату і цікаву історію міста розповідають численні архітектурні пам’ятки, пов’язані з життям і творчістю видатних людей. Найдревніша споруда міста – Воскресенська церква. Чимало будинків в Сумах було споруджено за проектами відомих архітекторів О.Паліцина і П.Ярославського. Багато споруд пов’язано з іменами меценатів та цукрозаводчиків Івана Герасимовича та Павла Івановича Харитоненків. Серед них – Троїцька церква, реальне училище (школа №4), Головна контора(райлікарня), дитяча лікарня Св. Зінаїди, кадетський корпус (військовий інститут), Павлівський цукрорафінадний завод. Засновнику династії І.Г. Харитоненку  в 1899 р. за благодійницьку діяльність на народні пожертвування було встановлено пам’ятник роботи О. Опєкушина та А. Круазі. Після 1917 р. пам’ятник було знищено, лишився лише постамент, на який в 1996 р. встановлено скульптуру І. Харитоненка роботи А. Івченка.

Напишіть відгук

Заповніть поля нижче або авторизуйтесь клікнувши по іконці

Лого WordPress.com

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис WordPress.com. Log Out /  Змінити )

Twitter picture

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Twitter. Log Out /  Змінити )

Facebook photo

Ви коментуєте, використовуючи свій обліковий запис Facebook. Log Out /  Змінити )

З’єднання з %s